CNC Router İmal ederken nelere dikkat edilmeli?

CNC Router İmal ederken nelere dikkat edilmeli?Cnc router de tabla ya vakumlu olur yada T kanallı aluminyum kaplı olur laser yada plasmada ise tabla ızgara şeklinde olmak zorundadır ki eryik yada buharlaşmış mazlzemeyi hava yada oksijen tazyikiyle aşağıya boşaltabilsin.

Diğer önemli bir konu ise cnc router plasma ve laser kesim makineleri gibi makinelerde lineer kızak yerine lineer rulman kullanılması bu hatadır lineer rulmanlar eksenel yükler ve vibrasyonlu işler için üretilmiş ürünler değildirler bu nedenle çok kısa zaman içinde boşluk yaparlar ve makineden beklenen verim alınamaz.

Vibrasyonlu ve eksenel yüklü makinelerde mutlaka lineer kızak kullanılmalıdır.

Bazı makinelerde hareket sisteminde kramayer dişli kullanılmaktadır eğer makineden çok hassas iş beklenmiyorsa bu kullanılabilir ama makineden hassas iş bekleniyorsa mutlaka bilyalı vida kullanılmalıdır.

Bilyalı vida kullanıldığında eksen boyu 1200mm yi aşıyorsa vidadan döndürülmemeli vida sabitlenip somundan döndürülerek eksenel hareket sağlanmalıdır.

Makinenin eni(X ekseni) 1200mm yi aşıyorsa köprü iki kenarda iki vida ile hareket sağlanmalıdır bu yapılmayıp ortadan tek vida ile hareket sağlanması halinde makine kenarlarda çalışırken çok fazla titreşim oluşur ve bu işin olması gerektiği gibi düzgün olmamasına neden olur metal işlemede ise çok sık kalem kırılmasına neden olur.

Makine üretiminde hareket motorlarının kablolarının gereğinden fazla uzun olmamasına dikkat edilmelidir uzun kabloların güç kaybına neden olmasının yanı sıra toplandığı noktada bobin vazifesi görerek motorların hatalı çalışmasına ve gereksiz manyetik alanların oluşmasına neden olur.